• "Bóg się rodzi - moc truchleje..."

          • Jest taki dzień grudniowy, uroczysty, jeden w roku, kiedy niebo styka się z ziemią, a my wszyscy - duzi i mali, z czcią i miłością pochylamy się nad betlejemską stajenką z dzieciątkiem Jezus, Maryją i Józefem. 21.12.2023 roku w Szkole Podstawowej im. św. Michała Archanioła odbyły się uroczyste jasełka pięknie przygotowane przez klasę 0 i oddział przedszkolny.

            Aniołki.......

            .......wprowadziły nas w świąteczny klimat - zaczęły od porządków w otoczeniu.

            Wszystko po to, aby jak najlepiej przyjąć małe dzieciątko. Skutecznie i cierpliwie leczyły także chorą gwiazdkę.

            Pojawili się również pastuszkowie, którzy radosnym tańcem uczcili tak wyjątkowych gości.

            Świąteczny nastrój udzielił się także klasom I- VIII, które z wychowawcami zaprezentowały znane i lubiane kolędy oraz pastorałki. Następnie głos zabrała pani dyrektor Anna Michalska, która zwróciła uwagę na znaczenie, symbolikę świąt Bożego Narodzenia w naszym życiu osobistym i  szkolnym. Podkreśliła, że dobroć, życzliwość, otwartość, empatia powinny nam wszystkim towarzyszyć zawsze i wszędzie, codziennie, a nie tylko od święta. Dopełnieniem uroczystości była uroczysta wigilia przygotowana przez uczniów i rodziców klasy VIII.

             

          • Gore Gwiazda Jezuskowi

          • Już po raz siódmy 18 grudnia 2023r. odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Gore Gwiazda”, którego organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły i Miejscowości w Świętem. Młodzi wykonawcy w tym uczniowie reprezentujący naszą szkołę wprowadzili nas radośnie w przedświąteczny czas Bożego Narodzenia. Wykonanie utworów i ich aranżacja były na bardzo wysokim poziomie, co zostało docenione przez komisję konkursową, która przyznała naszym przedstawicielom I miejsce dla Anny Gałęzy za wykonanie kolędy „Gore Gwiazda” oraz III miejsce dla Magdaleny Ośmak  i Zofii Michalik za wykonanie pastorałki „Największy Gazda”. Serdecznie gratulujemy młodym artystom sukcesu.

             

             

          • Fundusze europejskie

          •  Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

            Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

            Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

            Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody. 

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

          • Tabliczka mnożenia

          • W tym roku obchodziliśmy XIII Światowe Dni Tabliczki Mnożenia, które odbyły się 17 listopada. 

            Świętowaliśmy i pokazywaliśmy, że tabliczka mnożenia nie jest trudna i nie jest nudna. Podczas lekcji uczniowie trenowali mnożenie i dzielenie na różnego rodzaju zadaniach i grach, przy których świetnie się bawili.

            Gry i zabawy dostarczyły wszystkim wiele emocji i pozwoliły przez zabawę utrwalić tak potrzebną na co dzień bohaterkę tych gier, czyli tabliczkę mnożenia.

            Wszystko odbywało się w wesołej atmosferze. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty, więc ten dzień idealnie wpasowuje się w tę koncepcję. Dziękuję wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy z chęcią i zapałem zaangażowali się w obchody tego święta.

            Nauczyciel matematyki

             

          • ....ciąg dalszy kopanej piłki ....

          • Po raz kolejny możemy być dumni z naszych ministrantów. Nie tylko wzorowo wywiązują się ze służby przy ołtarzu Pańskim, ale jak się okazuje … bardzo dobrze grają również w piłkę nożną.

            W  sobotę, 16 grudnia w Orłach rozegrano dekanalny etap XIV Archidiecezjalnego Halowego Turnieju Piłki Nożnej. Nasi ministranci: w kategorii lektor młodszy i ministrant starszy, po zaciętej rywalizacji zdobyli dwa PIERWSZE miejsca i wywalczyli awans do kolejnego – archidiecezjalnego etapu.

          • Piłka w grze

          • W Sośnicy odbyły się zawody gminne piłki halowej chłopców. Nasi piłkarze - Michał Kwaśny, Oliwier Strawa, Marcin Gilarski, Wojciech Gałęza, Szymon Lechociński, Krystian Kobyłko, Aleksander Gwóźdź, Kacper Gwóźdź, Kacper Wojtuń oraz Ignacy Kosiński zdobyli I miejsce !!!!!

            Aleksander Gwóźdź ogłoszony został Zawodnikiem Turnieju i Królem Strzelców !!!!

            W turnieju wzięło 7 szkół  z terenu gminy.

          • Dodatkowy zastrzyk Kultury

          • Dnia 8 grudnia uczniowie klasy 4 i 5 oraz 7 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Jarosławia. Cele wycieczki były dwa - zwiedzanie jarosławskich podziemi, oraz teatr. Klasy 4 i 5 były na spektaklu pt. "Ścieżkami Bogów", natomiast  7 i 8 brały udział w spektaklu pt. "Pan Tadeusz".

          • Mikołaj w szkole

          • 6 grudnia, jak to 6 grudnia - Mikołaj po świecie gania. Tak i przygnał do nas, ze śniegiem, prezentami

            i choinkami od Nadleśnictwa Jarosław.....

            Czekali z radością na niego nie tylko najmniejsi, dorośli też mieli radochę ;-) 

            Pędem pokonał wszystkie piętra i zakamarki szkolne, obdarowując wszystkich ......od tych najmniejszych .......

            ....poprzez ciut większych .......

            i tych jeszcze ciut ......

            Słitfocia z wyrośniętymi też była....

            ​​​​​​​

          • „ANTYMINA” - artystyczny program profilaktyki uzależni

          • Już kolejny raz w naszej Szkole odbyła się realizacja programu realizowanego przez rapera Mirka „Kolah” Kolczyka. 

            Celem programu było zbudowanie świadomości wśród młodzieży o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, uzależnienia od hazardu i e-uzależnienia. Realizujący program wskazał jak działają mechanizmy uzależnienia i jak się przed nimi chronić.

            Bezpośredni kontakt z młodzieżą, muzyka rap, oraz autentyczność prowadzącego,  przyczyniło się do dużego zainteresowania poruszana tematyką.

             

          • Hej kolęda, kolęda

          • 13- go grudnia uczniowie klasy III naszej szkoły brali udział w XV Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej w Dobkowicach.

            Grand Prix otrzymała Patrycja Bugira za pełne uroku i wdzięczności wykonanie pastorałki „Aniołek maleńki”. W złotej piątce laureatów  znalazł się Jaś Gilarski, który brawurowo z przytupem zaśpiewał „Pastorałkę dziecięcą”. Gratulujemy udanych występów.

             

          • Glina, dzwony i fajki, czyli Mikołajki

          • 5-go grudnia uczniowie kl. 3 naszej szkoły uczestniczyli w  wyjazdowych warsztatach,  w Pracowni "Ceramiczny Lis" w Przemyślu. Wyjazd zorganizowali rodzice w ramach upominku mikołajkowego.

            Dzieci miały okazję zgłębiać tajniki sztuki garncarskiej. Z giny lepiły szopkę bożonarodzeniową, którą następnie malowały.

            Był też czas na poczęstunek i zakup pamiątek świątecznych z ceramiki.

            Następnie udaliśmy się do  Muzeum Dzwonów i Fajek. Tu największą atrakcją był widok z wieży muzeum na zimową panoramę Przemyśla. Dużym przeżyciem okazała się również podróż pociągiem w obie strony. Dziękujemy kochanym rodzicom!

          • Nie boli, a niszczy ......

          • ESKA - razem przeciw depresji.......​​​​​​

            Miło nam poinformować, że Gmina Radymno przystąpiła do współpracy z Radiem Eska – kampanii poświęconej problemom depresji wśród dzieci i młodzieży pod hasłem: ESKA - razem przeciw depresji.

            Ideą akcji jest wsparcie w walce z depresją wśród młodych ludzi.
            Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu
            Jeżeli odczuwasz, lub zauważasz u swojej koleżanki, u swojego kolegi, bądź też u swojego dziecka:
            • smutek
            • niskie poczucie własnej wartości
            • poczucie bezradności
            • rezygnację z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały ci radość
            • zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej
            • poczucie braku nadziei i sensu życia
            • nadmierne poczucie winy
            • spadek energii
            • nadmierna męczliwość
            • zaburzenia koncentracji uwagi
            • wzrost lub spadek apetytu
            • trudności z zasypianiem lub wczesne wybudzanie
            • nawracające myśli o śmierci i samobójstwie
            To właściwy moment aby komuś powiedzieć.

            Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

            https://www.eska.pl/razemprzeciwdepresjigminaradymno/

            a poniżej można pobrać pdf pomocnych materiałów

            http://www.ugradymno.pl/asp/gmina-radymno-przeciw-depresji,225,,1

             

          • Święto Odzyskania Niepodległości

          • Jak co roku należy przypomnieć wszystkim ten jakże ważny fragment naszej historii...

            .....by nie zatarł się w pamięci pokoleń. Pani Eugenia Domszy wraz z uczniami klasy VI przygotowała akademię.

            Spektakl jakże ciekawy w swej formie.

            Sfera sacrum......

            i profanum.....

            .....walczyła o umysł i świadomość patriotyczną młodej Zosi, u której rozpędzona współczesność zaczynała zacierać tę świadomość.

            Bardzo pomysłowe mini-widowisko, dalekie od utartych schematów.

            Profesjonalnie prowadzona konferansjerka.....

            oraz dyrygenturę chóru

            ...wespół z naszym Sztandarem nadały uroczystości należytej barwy. 

             

          • W krainie muzyki i dobranocek

          • W dniu 2 listopada uczniowie klas 1-3 wybrali się do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na koncert Pieśni patriotycznej. Mieli okazję posłuchać, ale też i pośpiewać, znane polskie pieśni patriotyczne jak np. „Serce w plecaku”, „Deszcz jesienny” z okresu wojennego i te zupełnie współczesne - „Co to jest niepodległość?” Przy tej okazji zapoznały się z budową instrumentów muzycznych: akordeonu, klarnetu, skrzypiec i sposobu wydobywania z nich dźwięku.

            Po krótkim odpoczynku w parku udali się do Muzeum Dobranocek, by obejrzeć eksponaty oryginalnych pacynek, kukiełek oraz różnych rekwizytów i zdjęć z popularnych dobranocek od lat 60-tych aż do czasów obecnych. Uczniowie pełni wrażeń  powrócili z tej wyprawy do domu, gdzie mogli z dziadkami i rodzicami porozmawiać o dobranockach z czasu ich dzieciństwa.

             

          • Na wesoło

          • We wtorek, 14 listopada, gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole znanego już dzieciom Klauna Waldusia. Nasz gość, w zabawny i ciekawy sposób, przedstawił dzieciom rozrywkowy program, prezentując przy tym treści dotyczące podstawowych wartości i dobrego zachowania.

            Występ wypełniony był dynamicznymi scenkami, sztuczkami, trickami, zagadkami oraz muzyką. Prezentowane przez klauna zabawy rozwijały koordynację ruchową, wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Klaun angażował do zabawy uczniów

            a nawet nauczycieli

            nagradzając ich, jak zawsze, słodkimi upominkami.

            Spotkanie z Klaunem Waldusiem było nie tylko bardzo zabawne, ale również pouczające.

          • Chronimy naszą Ziemię

          • Podejmujemy działania

            na rzecz lepszej przyszłości naszej planety.

            Wiedza o zmianach klimatu i sposobach jego ochrony jest kluczowym elementem edukacji ekologicznej i gospodarczej. Dlatego nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o funduszach europejskich”, w czasie której, uczniowie klasy VII i VIII, poznali wiele ważnych kwestii, takich jak:

            • istota i skutki zmian klimatu,
            • cele Unii Europejskiej w zakresie redukcję emisji CO2, promowania odnawialnych źródeł energii i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku,
            • przykłady projektów klimatycznych finansowanych ze środków europejskich, które mają na celu ograniczenie emisji i dostosowanie się do zmian klimatu, takie jak budowa elektrowni słonecznych, projekty zwiększające efektywność energetyczną budynków czy programy ochrony przyrody,
            • sposoby walki ze zmianami klimatu, takie jak oszczędzanie energii, ograniczanie zużycia plastiku, propagowanie transportu publicznego czy udział w akcjach społecznych na rzecz ochrony środowiska.

             

          • Podziękowania od pary prezydenckiej

          • Jak co roku dotarły do nas podziekowania za udział w Narodowym Czytaniu od pary prezydenckiej. Piękne wydanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej wzbogaci szkolny księgozbiór.

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych